3.plass for HVL i NM i økonomi

Studentlaget Recession fra campus Bergen sikret bronseplass til HVL under superfinalen av Norgesmesterskapet i Økonomi 14.april. De har også kvalifisert seg til høstens nordiske mesterskap.

- Pallplassering er stas uansett, men det smakte ekstra godt at vi ble det beste laget på bachelornivå. 1. plassen gikk til NHH (FREE SOLO 2) og 2.plassen til NTNU (ESS), som begge lag består av masterstudenter fra skoler som er kjente for å være flinke. Ellers var det mange flinke lag, så vi er svært glade for at vi ble blant topp tre, sier Simon Dreyer Sindre, som utgjør Recession-laget sammen med Erik Landsvik og Kaspar Børhaug.

Jevnt i superfinalen

Norgesmesterskapet i økonomi arrangeres av Econa, en interesse- og arbeidstakerorganisasjon for siviløkonomer og masterutdannede innen økonomisk-administrative fag, i samarbeid med Nordea, BDO, E24, og Söderberg & Partners. Konkurransen er en casekonkurranse med flere delfinaler, hvor oppgavene er laget av næringslivet.

Recession ble glade og overrasket da de kvalifiserte seg til superfinalen under mesterskapet og skulle løse oppgaver laget av Nordea. Sindre forteller at superfinalen bestod av quiz med 10. spørsmål hvor de tre lagene stod på scenen og skrev svarene sine på en tavle.

Bilde fra midt under den jevne superfinalen. Foto: privat

- Det var helt jevnt mellom lagene til og med 7. spørsmål da vi brant oss på to praktiske finansspørsmål, som gjorde at vi endte på en tredjeplass i finalen, og en bronsetittel til HVL. Vi følte ideen vår var ganske god, men under tidspress ble det lite tid til gjennomgang av fremføring, så vi satt igjen med et inntrykk at vi kunne formidlet ideen enda bedre i selve presentasjonen. Vi ble stilt ganske konkrete spørsmål i utspørringen etter fremføringen som jeg tror gjorde at juryen både likte og fikk en ganske god forståelse av konseptet likevel, sier han.

I premie for bronseplasseringen fikk Recession air-pods og kvalifisering til det nordiske mesterskapet, som arrangeres i høst enten København eller Oslo. Før den tid skal bachelorstudentene fortsette å øve på oppgaver før neste mesterskap.

- Trening på caseoppgaver kan være nyttig, ellers kan vi prøve å holde kreativiteten i sjakk. Vi skal naturligvis presentere på engelsk i neste runde, som siden videregående har blitt mest brukt på ferie, så litt oppfriskning av «business English» er aldri feil heller, sier Sindre.

To lag fra HVL i NM

Vanligvis domineres konkurransen av mange lag fra NHH, mens i år har vært flere høyskoler og universitetet som har deltatt. BI, Universitetet i Nord, UiT og Oslo Met er blant institusjonene som har deltatt. HVL kunne med stolthet sende to lag, Recession og Levvis, til finaleomgangene i Oslo i forrige uke. For Levvis, bestående av av Silje Marie Skalmeraas og Krister Smaadal, Torstein Svendsen, ble det til slutt en solid 7.plass.

- Det er selvfølgelig skuffende å ikke gå helt til topps, for det er alltid det vi som gruppe sikter oss inn på. Men vi er superhappy og stolte over å ha kommet helt til finalen! På caseløsningen så vi at andre hadde mer originale og kreative løsninger enn oss, men vi er kjempefornøyde med selve presentasjonen, tryggheten vi fant på scenen og egen formidling - for det satt utvilsomt. Men så var nok ideen vår for lite unik. Uansett veldig gøy og god læring som vi tar med oss videre! sier Skalmeraas.

HVL hadde med to lag i Norgesmesterskapet i år. Begge lag gjorde en imponerende innsats. Fra venstre Torstein Svensen, Krister Smaadal, Silje M. Skalmeraas, Simon Dreyer Sindre, Erik Landsvik og Kaspar Børhaug. Foto: privat

Assisterende instituttleder ved Institutt for økonomi og administrasjon ved HVL, Kristin Lofthus Hope, legger ikke skjul på at hun er stolt av studentene.

-  Fagmiljøet synes det er helt fantastisk, vi er veldig stolte av dem og veldig glad på deres vegner! Her har den faglige fordypningen i bachelorprogrammet vårt truffet godt og det er veldig kjekt. Dette viser at HVL tilbyr en solid bachelorutdanning, sier hun.

Få kvinnelige studenter med

10 lag og 30 deltakere var med i finalerunden i Oslo. Men blant disse var det bare to kvinnelige studenter, én av dem var HVL-student Silje Marie Skalmeraas. Hun synes det er trist at ikke flere kvinner melder seg på slike konkurranser.

- Dette var et NM med mye regnskap og "harde" økonomifag, og der tror jeg vi jenter har litt lavere tro på oss selv enn gutta har. Det må vi legge fra oss! Vi har så absolutt mye å bidra med også her! Jeg håper virkelig at flere jenter melder seg på neste år. Gutta som var med var kjempeflinke og dyktige, men det var mye dress og maskulinitet i finalen der vi bare var 2 jenter mot 28 gutter, sier hun.