
Over 26 millioner til studententreprenørskap
Agenda Vestlandet gir 26,6 millioner til en felles satsing på studententreprenørskap i Vestland. Rundt 6 millioner av potten går til HVL.
– Dette er en kjærkommen tildeling som sikrer at flere studenter ved HVL får ta del i nyskapende aktiviteter, seier prodekan for innovasjon og regional utvikling Øyvind Midtbø Berge.
Programmet TILT Student er et resultat av et tett samarbeid mellom Høgskulen på Vestlandet (HVL), Universitetet i Bergen (UiB), og Norges Handelshøyskole (NHH), med Vestlandets innovasjonsselskap (VIS) som bindeledd.
HVL har stort potensiale
Alle institusjonene har egne satsinger for å styrke arbeidet med studentinnovasjon.
Ved HVL vil midlene blant annet gå til å fasilitere et nytt Makerspace og studentinkubator i K2-bygget på Kronstad. Her vil studentene kunne drive med utvikling og prototyping av ulike innovasjonsprosjekt. I tillegg blir HVL Skape styrket med fleire studentmedarbeidere, og det blir satt av midler til reisestipend for studenter mellom HVL sine fem campuser. Det betyr at flere studenter kan få dekket reiseutgifter for delta på ulike aktiviteter og arrangement knyttet til innovasjon og studententreprenørskap.
HVL har fra før av etablert eit program for ideutvikling som gir støtte til ansatte og studenter som ønskjer å prototype, utvikle og realisere ideene sine. Denne ordningen blir nå styrket med mikrostipend på 25 000 til flere studentprosjekt som er i tidlig fase.
– Med flere tusen studenter innen ingeniørfag, helse, økonomi, lærer og andre profesjonsretta utdanninger representerer HVL et stort potensial for utvikling av nye produkt og tjenester. Disse midlene bidrar til å realisere potensialet for mer nyskaping, sier Berge.
Han mener det er viktig å utstyre studentene med innovasjonsferdigheter:
– På den ene siden handler det om å ha med seg verktøy og ferdigheter til å skape nye spennende bedrifter som springer ut fra høyere utdanning. På den andre siden handler det om å utvikle et tankesett som gjør at studenter som skal inn i etablerte virksomheter kan bidra til innovasjon og utvikling i morgendagens skole, barnehage, helsevesen eller næringsliv, poengterer han.
Vil gi fart til de gode idéene
Statistikk fra Innovasjon Norge gir en indikasjon på hvordan det står til med studententreprenørskap i vest. De siste tre årene er det kun fire prosjekter fra Vestlandet som har fått støtte fra entreprenørprogrammet STUD-ENT, mot 33 prosjekter fra NTNU i Trondheim.
Vestlandet står overfor store omstillinger de neste årene. For å opprettholde dagens velferdsnivå, må regionen skape titusenvis av nye grønne arbeidsplassar og øke eksportinntektene. Dette krever ny kompetanse, nye løsninger og økt innovasjonsevne i både privat og offentleg sektor.
– Studententreprenørskap er et av våre viktigste virkemidler for regional omstilling, men vi har nok ikke klart å bruke det godt nok til nå, sier Stine Fiksdal, administrerende direktør i VIS – Vestlandets Innovasjonsselskap.
Hun er derfor svært glad for arbeidet med studententreprenørskap blir styrket både ved HVL, UiB og NHH.
– Med denne unike nysatsningen tar vi et kollektivt ansvar og legger frem en løsning på det som har vært utfordringen med å rekruttere nye gründere blant studentene, sier direktøren i innovasjonsselskapet.
Grobunn til nye arbeidsplasser
Tildelingen fra Agenda Vestlandet er en av de største som stiftelsen har gitt.
– Dette initiativet representerer et krafttak uten like og et unikt samarbeid mellom akademi, innovasjonsmiljøer og næringsliv. Vi ønsker å bidra til å skape en region som gode hoder trekkes mot, og et miljø der gode ideer får fotfeste og fart. For å gi grobunn til arbeidsplassene vi trenger i fremtiden og få den grønne omstillingen opp i marsj, må vi starte nå, sier Frode Nergaard Fjeldstad, tildelingsansvarlig i Agenda Vestlandet.
Fakta om TILT Student
- TILT Student er et treårig studententreprenørskapsprogram for HVL, UiB og NHH
- Alle institusjonene har egne satsinger:
- HVL etablerer Makerspace og studentinkubator på Kronstad i Bergen, styrker programmet HVL Skape med flere studentmedarbeidere, og mobiliserer studenter i hele regionen fra Førde til Haugesund
- UiB ruller ut innovasjonspiloter og kurs for internasjonale studenter
- NHH starter to nye tilbud for studenter: En intensiv innovasjonssprint og et praksisbasert masterkurs i entreprenørskap og skalering
- Koordineres av VIS – Vestlandets Innovasjonsselskap
- Målet er å nå 1 000 studenter, sende 50 STUD-ENT-søknader til Innovasjon Norge, og skape 3–5 nye vekstselskaper årlig
- Programmet består blant annet av felles digitale plattformer, stipend, mentorprogram og internasjonal eksponering