Forskningsetisk komité ved Fakultet for teknologi, miljø- og samfunnsvitenskap

Forskningsetisk komité ved Fakultet for teknologi, miljø- og samfunnsvitenskap (FTMS), skal ved behov gi en forskingsetisk vurdering av forskningsprosjekter hvor Sikt- eller REK-godkjenninger ikke er tilstrekkelig.

Dette gjelder i hovedsak tre prosjektkategorier:

  • Prosjekt som har Sikt- eller REK-godkjenning, men i tillegg trenger en forskingsetisk vurdering fordi det er nødvendig ved publisering eller for å sikre god forskingsetisk praksis i hele prosjektfasen.

  • Prosjekt som ikke skal håndtere personopplysninger og derfor ikke blir vurdert av Sikt, men som trenger en forskingsetisk vurdering fordi dette er nødvendig ved publisering eller som involverer betydelige forskningsetiske utfordringer blant annet knyttet til personer, teknologi, natur, samfunn, oppdragsgivere eller samarbeidspartnere.

  • Prosjekt som faller utenfor REK sin godkjenningsordning, men som likevel involverer mennesker direkte i form av intervensjoner (psykisk og/eller fysisk), og derfor har betydelig potensiale for skade og belasting på deltakarene, utover det som regnes som normal risiko og belastning.

Sammensetning

Leder

Medlemmer

Varamedlemmer

  • Espen Dyrnes Stabell (fagområde samfunnsvitenskap)
  • Vidar Frette (fagområde naturvitenskap)
  • Velaug M. Oltedal (fagområde ingeniørfag)

Sekretær: Fakultetsrådgiver Martine Mevatne

 

 

Retningslinjer

Retningslinjer vedtatt av dekan med virkning fra 27.03.2026, jamfør dekanvedtak: 26/05248-1.

§ 1 Formål

Forskingsetisk komite ved FTMS skal ved behov gi en forskingsetisk vurdering av forskningsprosjekter hvor Sikt (tidligere NSD) eller REK godkjenninger ikke er tilstrekkelig. Eksempelvis kan det i forbindelse med publiseringsprosesser være et krav om at prosjektet er godkjent av en institusjonsintern etisk komité. Forskningsetisk komité kan også bistå i tiltak for å øke bevissthet om forskningsetiske normer og regler. 

§ 2 Sammensetning

Komiteen består av leder, sekretær samt tre faglige ansatte. De tre faglige ansatte skal være henholdsvis innen områdene teknologi/ingeniørfag, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. Prodekan for forsking er leder av komiteen. Fakultetsadministrasjonen er sekretariat for komiteen. I tillegg utnevnes tre personlige varamedlemmer som er fra samme fagområde som den de er vara for.

Krav til kjønnsbalanse følger § 28 i Lov om likestilling og forbud mot diskriminering (likestillings- og diskrimineringsloven). Medlemmene blir oppnevnt av dekan, og ordinær funksjonstid er fire år. Komiteen velger selv nestleder blant de faste medlemmene. Komiteen kan ved behov innhente kompetanse både internt ved fakultetet og fra andre deler av HVL, til å bistå i vurdering av enkeltsaker.

§ 3 Habilitet

Komiteen legger habilitetsreglene i Lov om behandlingsmåten i forvaltningssaker (forvaltningsloven), og habilitetsreglementet ved HVL, til grunn for saksbehandlingen. Medlemmene vurderer sin habilitet straks saker blir meldt for komitéen og melder eventuell inhabilitet til sekretariatet. Varamedlem vurderer sin habilitet dersom de blir innkalt til møte. Dersom både leder og nestleder er inhabile i en sak, velger komiteen selv fungerende møteleder blant de møtende medlemmene.

§ 4 Saksbehandling

Komiteen gir forskingsetiske godkjenninger av FoU-prosjekt der HVL er prosjekteier. I prosjekt der andre institusjoner er prosjekteier, kan komiteen ha en rådgivende funksjon overfor prosjektdeltakere fra HVL. I tilfeller der forsker fra HVL trenger forskingsetiske godkjenning for publisering av resultat, og dette ikke foreligger fra annet hold (eksempelvis hos prosjekteier), kan komiteen gi godkjenning til dette formålet.

Komiteen vurderer ikke studentprosjekter, med det kan gjøres unntak dersom disse blir gjennomført som del av et HVL-eiet FoU-prosjekt. Dersom en sak strekker seg over flere møter, og varamedlem deltar i første behandling av saken, avgjør utvalget selv, fra sak til sak, om det er hensiktsmessig at vara følger saken til den er ferdig behandlet.

§ 5 Beslutningsdyktig

Komiteen kan fatte vedtak når minst tre medlemmer/varamedlemmer deltar i møtet. Komiteen fatter vedtak med simpelt flertall. Ved betydelig dissens eller stemmelikhet, blir saken sendt videre for behandling i Forskingsetisk Utvalg (FEU) ved HVL.

§ 6 Ansvar

Komiteen sine forskingsetiske vurderinger og godkjenninger har status som anbefalinger, og setter som vilkår at prosjektet blir gjennomført i tråd med søknad, dokumentasjon og muntlige/skriftlige avklaringer fra prosjektleder.

Komiteen har ikke ansvar ved eventuelle brudd på forskingsetiske normer og regler, eller annet reglement som regulerer forskingsvirksomheten ved institusjonen.

Utfyllende bestemmelser om søknadsprosedyre og saksbehandling

Forskningsetisk komité ved FTMS skal ivareta at forskningsprosjekter ved behov får en formell forskningsetisk vurdering som er gjennomført i egen organisasjon. 

Prosedyre for søknad om forskningsetisk vurdering

Prosjektleder formulerer en kort søknad (cirka 1 side) hvor det gjøres rede for følgende:

  • hvilke sider av prosjektet som en ønsker komiteen skal vurdere
  • hvorfor det er behov for en forskingsetisk vurdering
  • prosjektleders egen vurdering av forskingsetikken i prosjektet

Dersom prosjektet behandler personopplysninger og er meldepliktig hos Sikt eller trenger en REK godkjenning, skal vurdering fra Sikt eller REK-godkjenning foreligge før prosjektet søker om forskningsetisk vurdering i forskningsetisk komité. 

Oppgi om prosjektet hører til en av disse tre kategoriene:

    • Prosjekt som har Sikt- eller REK-godkjenning, men i tillegg trenger en forskingsetisk vurdering fordi dette er nødvendig ved publisering eller for å sikre god forskingsetisk praksis i hele prosjektfasen.
    • Prosjekt som ikke skal håndtere personopplysninger og derfor ikke blir vurdert av Sikt, men som trenger en forskingsetisk vurdering fordi dette er nødvendig ved publisering eller som involverer forskningsetiske utfordringer blant annet knyttet til personer, teknologi, natur, samfunn, oppdragsgivere eller samarbeidspartnere.
    • Prosjekt som faller utenfor REK sin godkjenningsordning, men som likevel involverer mennesker direkte i form av intervensjoner (psykisk og/eller fysisk), og derfor har betydelig potensiale for skade og belasting på deltakarene, utover det som regnes som normal risiko og belastning.

Det må legges ved prosjektbeskrivelse og vurdering av Sikt eller godkjenning fra REK. Legg også ved eventuelle informasjons- og/eller samtykkeskriv.   

Søknad og vedlegg sendes til post@hvl.no og merkes «FTMS Forskingsetisk vurdering av [prosjektnavn]». Prosjektleder må angi i oversendelsen om søknaden inneholder opplysninger som gjør at den må unntas offentlig journal.

Saksforberedelse og -behandlingsalternativer

Forskningsetisk komité ved FTMS vil tilstrebe å behandle saken uten ugrunnet opphold. Forskingsetisk komité ved FTMS foretar sine forskingsetiske vurderinger i tråd med retningslinjene hos De nasjonale forskingsetiske komiteene, og annen relevant forskingsetisk lovgivning og allmenne forskingsetiske normer.

Det er tre ulike behandlingsalternativer:

a) Forenklet vurdering:

For søknader der det i liten eller begrenset grad er identifisert spesifikke forskningsetiske utfordringer knyttet til prosjektet, kan sekretariatet, i samråd med komiteens leder, gjennomføre en forenklet vurdering.

b) Ordinær komitébehandling:

For søknader der det er identifisert konkrete forskningsetiske utfordringer knyttet til prosjektet, behandles saken etter ordinær prosedyre i FEK-FTMS.

c) Komitébehandling med faglig støtte:

For søknader der det, enten før behandlingen eller underveis i komitébehandlingen, avdekkes betydelige forskningsetiske utfordringer, kan det innhentes en tilleggsvurdering fra fagansvarlig for forskningsetikk ved HVL[1]. Fagansvarlig sin vurdering  inngår da som en del av komiteen sitt vurderingsgrunnlag. Ved behov kan det også innhentes en vurdering fra en ekspert innenfor det aktuelle forskningsområde. Denne vurderingen vil også inngå som en del av komiteen sitt vurderingsgrunnlag.   

Det er komiteens sekretariat, i samråd med komiteens leder, som avgjør hvilke behandlingsalternativ som skal anvendes i de enkelte sakene. I tvilstilfeller kan øvrige medlemmer i forskningsetisk komité ved FTMS konsulteres.  

Dersom søknaden har mangler eller er uklar kan det, enten i forkant av behandlingen eller underveis i behandlingen, innhentes supplerende informasjon fra prosjektleder. 

Mulige forslag til vedtak 

  • Prosjektet «[prosjektnavn]» er godkjent av forskningsetisk komité ved Fakultet for teknologi, miljø- og samfunnsvitenskap, Høgskolen på Vestlandet (saksnummer). / The project «[project name]» is approved by the Research Ethics Commitee at the Faculty of Technology, Environmental and Social Sciences at the Western Norway University of Applied Sciences.

  • Prosjektet sendes videre til [instans] for vurdering av [forhold/problemstilling]. Forskningsetisk komité anbefaler at (det planlagte) prosjektet stopper midlertidig i påvente av godkjenning. / The project is forwarded to [instance] for consideration of[conditions/issues]. The Research Ethics Committee recommends that the (planned) project temporarily seizes its activities until an approval is given.

  • Prosjektet “[prosjektnavn]” er ikke godkjent grunnet manglende ivaretakelse av de etiske normene og retningslinjene som er lagt til grunn for / The project «[project name]» cannot be approved, due to lack of consideration for the ethical norms and regulations that form the basis of this evaluation.

Svarbrev

Svarbrev skal inneholde komiteen sitt vedtak og en kort oppsummering fra innstillingen og diskusjonen som ligger til grunn for vedtaket (vedtak utformes både på norsk og engelsk). Svarbrevet signeres leder og sekretær for komiteen og lagres i P360.

Ved underkjenning

Dersom komiteen kommer fram til at prosjektet ikke kan få en positiv forskningsetisk vurdering, vil prosjektleder få anledning til å rette opp i de forholdene som legges til grunn for underkjenningen og søke på nytt innen rimelig tid og før igangsettelse av prosjekt. Ved avslag kan prosjektleder be om innsyn i den fulle etiske vurderingen fra komiteens leder. Dersom et prosjekt ved andre gangs vurdering heller ikke blir godkjent, eller dersom prosjektleder er uenig i vedtaket, kan vurderingen påklages til det forskningsetiske utvalget ved HVL.

Lenker

  1. Forskningsetiske retningslinjer for naturvitenskap og teknologi | Forskningsetikk
  2. Forskningsetiske retningslinjer for samfunnsvitenskap, humaniora, juss og teologi | Forskningsetikk
  3. Kontakt NENT | Forskningsetikk
  4. Kontakt NESH | Forskningsetikk